Čeprav smo pri nas koledarsko še v zimi, se je po kitajskem lunarnem koledarju že februarja začela pomlad.
Pomlad je čas prebujanja iz zimskega spanja, obdobje rasti, polnitve z energijo ter obdobje spomladanskega čiščenja – ko telo in um kar sama kličeta po tem, da temeljito očistimo in prezračimo svoje bivalne prostore kot tudi naša telesa.
Po tradicionalni kitajski medicini je pomlad povezana z elementom lesa in organom jeter, ki so odgovorna za našo življenjsko energijo in delovanje vseh naših organov. Ker torej letni čas pomladi priprada jetrom, je zdaj popolni trenutek, da se posvetimo njihovi krepitvi. Za jetra skrbimo z rednim gibanjem in raztezanjem, primerno prehrano, s pitjem dovolj vode ter z notranjim čiščenjem – razstrupljanjem.
Tudi ajurveda in joga poznata veliko čistilnih tehnik, ki jih lahko vključimo v svojo rutino – nekatere lažje, za nekatere pa potrebujemo malo več znanja in pri nekaterih celo nadzor izkušenega učitelja.
Jogijske čistilne tehnike – Shat Krye
Shat Krye ali Shatkarma Krye so jogijske čistilne tehnike, ki telo prečiščujejo od znotraj in ga razstrupljajo. Izhajajo iz hatha joge in so opisane v klasičnem tekstu hatha joge – Hatha yoga pradipiki.
Shat v sanskritu pomeni šest (poznamo namreč 6 glavnih čistilnih tehnik), Krya pa pomeni naše fizično, mentalno in duhovno dejavnost oziroma tehniko mentalnega, duhovnega in fizičnega čiščenja.
6 glavnih čistilnih tehnik:
- čiščenje želodca (dhauti),
- čiščenje debelega črevesa (basti).
- čiščenje nosu/sinusov (neti),
- čiščenje oči (trataka),
- trebušno čiščenje (nauli),
- čiščenje glave (kapalabhati).
OPOZORILO: nekatere tehnike so lahko tudi nevarne, če se jih ne dela pod neposrednim vodstvom strokovnjaka!
V nadaljevanju vam podrobneje predstavim tehniko čiščenja sinusov (neti), čiščenja oči (trataka) in čiščenja glave (kapalabhati).
Jala neti
Tehnika jala neti je tehnika čiščenja nosu in sinusov z vodo z uporabo posebne posodice – neti posodice. Čiščenje izvedete tako, da si pripravite fiziološko raztopino ali slano vodo ter z njo napolnite neti posodico. Glavo nagnete vstran and umivalnikom, tulec neti posodice vstavite v nosnico ter si vodo zlijete v nosnico. Pri tem imejte usta odprta in dihajte skozi usta ter pustite, da vam voda iz neti posodice steče skozi drugo nosnico ven. Celotne postopek nato ponovite na drugo stran – na drugi nosnici.
OPOZORILO: tehnike ne izvajajte v primeru krvavenja iz nosu ali v primeru fizične blokade v nosnem prekatu
Trataka
Trataka pomeni strmeti ali gledati. Cilj tehnike je osredotočiti um in umiriti misli, zato se lahkoizvaja tudi kot meditacijska tehnika. Kot čistilna tehnika pa trataka očisti oči in jih naredi jasnejše, krepi očesne mišice, izostri pogled in izboljša vid.
Tratako izvajamo sede s strmenjem v plamen sveče. Zremo v vrh stenja in se osredotočamo nanj. Oči ne naprezamo, sprostimo očesne mišice, zrkla čimmanj premikamo in poskusimo ne mežikati. Ko se začnejo oči vlažiti ali postanejo utrujene, jih zaprite in pogled ohranjajte v isto smer, kot prej, pri odprtih očeh. Če se v temi pojavi podoba plamena sveče, se osredotočajte nanj. Ko se oči spočijejo jih ponovno odprite in ohranjajte pogled na planem. Celoten postopek (strmenje zaprtih in odprith oči) ponovite 3-4 krat.
Priporočilo: Tratako izvajamo v prostoru kjer ni prepiha, da se plamen sveče čim manj premika.
OPOZORILA: Tratake ne izvajamo, če imamo psihične težave ali očesne bolezni (astigmatizem, kratkovidnost, očesna mrena…)! Prav tako tratake nikoli ne izvajamo na sonce, saj si lahko poškodujemo oči, prav tako ne na luno, ogledalo ali stekleno kroglo.
Kapalabhati
Čistilna tehnika kapalabhati je enaka dihalni tehniki kapalabhati. Kapalabhati prevajamo kot dih sijoče lobanje, saj kapala pomeni lobanja, bhati pa pomeni sijoč. Kapapabhati čisti nosne poti, stimulira organe v trebušni votlini, izboljša delovanje prebavnega trakta, pospeši kroženje krvi ter zbistri um.
Za začetnike se priporoča izvajanje v sedečem položaju. Globoko vdihnite z izdihom pa sunkovito skrčite trenušne mišice in jih potegnite navznoter. Naslednji vdih naj se zgodi spontano, izdih pa je ponovno sunkovit. Ponovite 10 krat in ohranjajte ritem in hitrost.
OPOZORILO: Tehnike ne izvajajte v primeru visokega krvnega tlaka, srčno-žilnih težav, med nosečnostjo in v času menstruacije!
V drugem delu prispevka si preberite več o ajurvedi in ajurvedskih čistilnih tehnikah.
[…] Prvi del prispevka o spomladanskem razstrupljanju, v katerem smo spoznavali jogijske čistine tehnike, najdete tukaj. […]