O Ashtanga vinyasa jogi obstaja veliko zmotnih prepričanj. Delno sta za to kriva internet in stric Google, saj smo navajeni, da vsako novo stvar “poguglamo”. In če poguglamo Ashtanga vinyasa jogo, izvemo, da je to “najtežja” joga. Zakaj temu ni tako in zakaj je Ashtanga za vsakega, si preberi spodaj.
1. Ashtanga joga je dinamična joga.
Ashtanga vinyasa joga se sicer res tretira kot dinamičen stil joge, vendar se lahko število vinyas v sekvenci prilagodi posameznikovim zmožnostim – v isti sekvenci jih torej lahko narediš več ali manj. Tudi sama vinyasa se lahko izvaja bolj ali manj dinamično – npr. iz strešice v predklon se lahko sprehodiš, stopiš ali skočiš.
Določena mera dinamike je v Ashtanga vinyasa jogi sicer dobrodošla, saj telo ohranja toplo, to pa izboljša prekrvavitev, omili bolečine v sklepih, iz telesa odnaša strupe in krepi telo. Prav tako boš z izvajanjem vinyas krepil/a svojo telo in delal/a na moči.
2. Položaji so zahtevni.
Položaji niso nič bolj zahtevni kot pri kakšnem drugem joga stilu. Če te skrbijo tako imenovane “končne oblike” položajev, pa se tako kot pri vsaki drugi joga praksi tudi pri Ashtanga vinyasa jogi položaji lahko prilagajajo. Tako lahko greš bolj ali manj globoko v predklon, trikotnik…. in izvedeš stojo na glavi ali pa samo predpripravo na njo. Tudi pri praksi Ashtanga vinyasa joge se poslušamo in delamo po svpjih zmožnostih. Naša telesa so si različna in zato bomo tudi v asanah izgledali različno 🙂
3. Ashtanga jogo moraš delati 6x na teden.
Res bi se naj tradicionalno praksa Ashtanga vonyasa joge zvajala 6 dni v tednu. Vendar je to dandanes za veliko večino praktikantov skoraj nemogoče. Zato je moje osnovno vodilo “Prakticiraj takrat in toliko, kolikor lahko”. Tudi če je to 15 minut enkrat na teden. Vsaka praksa je boljša kot nobena praksa.
4. Če hočeš prakticirati Ashtango, moraš biti zelo gibljiv.
Kot že rečeno, vsi položaji v sekvencah Ashtanga vinyasa joge se lahko prilagodijo na lažje različice in zato lahko prav vsak – začetnik ali napredni praktikant, mlad ali star… prakticira Ashtanga jogo.
5. Vsakič, ko prakticiraš, moraš narediti celo sekvenco.
Izvedba Osnovne sekvence za nekoga, ki zaporedje že obvlada, traja 75-90 minut. Bodimo odkriti, nima veliko ljudi vsak dan 90 minut časa za jogo. Že David Swenson je za svoje vadeče izoblikoval tako imenovane skrajšane sekvence. Zato “krajšanje” tradicionalne prakse ni narobe. Celo nasprotno. Vsaka praksa je boljša kot nobena praksa. Zato si sekvenco lahko prilagodiš – skrajšaš.
Imaš še kakšna vprašanja o Ashtanga vinyasa jogi? Piši mi na info@jogalnica.si in z veseljem ti odgovorim.